Změna odpadového hospodářství obce - 1.krok: Čipování popelnic 4. května 2021
Vážení občané,
dne 23. prosince 2020 byl schválen nový zákon o odpadech, který vstoupil v účinnost hned 1. ledna letošního roku a který, spolu s dalšími předpisy, od základu mění zaběhlé postupy pro nakládání s odpady i stávající filosofii výpočtu poplatku za komunální odpad. Reaguje tak na již neudržitelný stav, kdy téměř polovina komunálních odpadů v zemi je ukládána na skládky.
Nová legislativa nutí obce i nás všechny k maximálnímu využívání odpadů, zlepšení jejich třídění a recyklaci využitelných materiálů. Postupně se totiž bude navyšovat cena za tunu komunálního odpadu ukládaného na skládky, a naopak se v jednotlivých letech bude snižovat limit pro množství odpadu připadajícího na obyvatele a ukládaného na skládku v rámci tzv. třídicí slevy. Do roku 2030 musí ČR recyklovat o třetinu více odpadu než v současné době, a začne také platit úplný zákaz skládkování recyklovatelných odpadů. Více než kdy jindy tedy bude platit, že "nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne".
Z těchto důvodů musí jednotlivé obce nejpozději v letošním roce přehodnotit a příp. upravit svůj systém odpadového hospodářství tak, aby do budoucna požadavkům legislativy vyhověl a zároveň nezatížil obecní rozpočty nebo jednotlivé poplatníky. Stanovení poplatku bylo a je výhradně záležitostí obce, přičemž většina obcí systém nakládání s odpady poměrně výrazně dotuje, aby občané obcí nemuseli platit plné náklady. Za rok 2020 doplácela obec Čankovice na svozu TKO částku 46.438,- Kč, tedy přibližně 140 Kč/os. V této částce je již zohledněna odměna EKO-KOM za tříděný odpad, která se pohybuje čtvrtletně okolo 9.000,- Kč v závislosti na množství vytříděného odpadu.
V souladu s evropskými recyklačními cíli zavádí nový zákon o odpadech také postupné zvyšování poplatku za ukládání odpadů na skládky, a to ze současných 800 Kč za tunu v roce 2021 až na 1 850 Kč v roce 2029. Pro každý rok lze však zároveň nově uplatnit tzv. třídicí slevu. Cena je 500 Kč za tunu v případě, že se obec vejde do limitu množství odpadu připadajícího na obyvatele a ukládaného na skládku. Tento limit pro rok 2021 činí 200 kg za obyvatele a rok a bude se postupně každý rok o 10 kg snižovat (až na 120 kg v roce 2029). Podle nového zákona na třídicí slevu dosáhnou všechny obce, ale bude pouze na nich, jak dlouho tuto slevu budou v daném roce čerpat. Překročí-li obec povolený limit (200 kg v letošním roce), stoupne poplatek za uložení odpadu na skládku (letos tedy na 800 Kč za tunu).
Je tedy pouze jedna možnost, jak využívat třídící slevu po celý rok - třídit odpad a do popelnic vhazovat pouze odpad, který vytřídit nelze. Jestliže se nám toto nepovede, nebudeme moci uplatnit třídící slevu a celý systém svozu TKO v obci se výrazně prodraží, což nejvíce zaznamenají peněženky nás všech.
Z předchozího textu vyplývá, že je v zájmu každé obce, aby měla do budoucna přesný přehled o tom, kolik odpadů na skládku ukládá. V průběhu letošního roku totiž bude muset každá obec, s přihlédnutím k místním zvyklostem i zkušenostem ostatních samospráv, zvolit, pokud možno ten nejvhodnější systém nakládání s odpadem včetně s tím spojeného nastavení základu místního poplatku a upravit je novou obecně závaznou vyhláškou. Ať už se ale obec rozhodne jakkoli, všechny zákonné možnosti jsou závislé na množství odpadu v kg (nebo na objemu nádoby na kg přepočteném).
Svozová vozidla technických služeb zatím nejsou vybavena mobilní váhou, nemohou nám tedy dát přesný záznam svezeného množství TKO z obce. Tuto potřebu budou muset Technické služby řešit v následujících letech dle svých finančních možností, jelikož pořízení takové váhy je věc velice nákladná.
Prvním krokem k upřesnění množství TKO je evidence svozových nádob. K této evidenci přecházejí všechny obce, které jsou sdružené v TS Hlinecko.
Jako první k evidenci přicházejí na řadu popelnice (plastové a plechové) na směsný komunální odpad užívané občany (nikoli podnikateli).
Jak to bude probíhat:
- Po příštím svozu popelnic, který proběhne 4. května, neuklízejte své popelnice, nechte je vystavené před svým domem tak, aby bylo jasné, ke kterému č.p. patří.
- Pracovníci obce poté Vaši vysypanou popelnici opatří čipem a označí číslem popisným (sprejem).
- Je nutné, aby jste vystavili všechny popelnice, které chcete svážet. Máte-li tedy doma více nádob, vyndejte ty, které pro svoz TKO používáte, i kdyby byly některé prázdné. Popelnice, která nebude očipovaná, nebude poté svozovou firmou obsluhována !!!
- Jakmile uvidíte takto označenou popelnici, můžete ji uklidit. Čipování tedy bude probíhat v den svozu, tj. 4.5.2021 a případně i dny následující. Vyčkejte tedy s úklidem popelnice, dokud neuvidíte, že byla očipována.
U plechových nádob se čip přinýtuje do spodní třetiny nádoby; u plastových nádob se přicvakne do konkrétního místa pod horním lemem nádoby.
Pokud jde o podnikatelské subjekty (tj. osoby fyzické či právnické), ty by měly mít
uzavřenou smlouvu na svoz odpadu z provozoven přímo s Technickými službami Hlinsko
(příp. jinou osobou oprávněnou k nakládání s odpady) a označení nádob čipem či samolepkou
by měly řešit přímo tam (kontakt: Vendula Danielová, 469 326 558, 777 915 970, e-mail:
danielova@tshlinsko.cz)